Основний пігмент шкіри – меланін. Він робить істотний внесок у пігментацію шкіри навіть у світлошкірих людей. Тому його нерівномірний та надмірний розподіл в епідермісі, є серйозним косметичним дефектом. Синтез меланіну можна умовно розділити на дві частини:
Біохімічна реакція перетворення амінокислоти тирозину на меланін, що відбувається під впливом ферменту тирозинази.
Утворення «пакувального матеріалу» для меланіну – меланосом. Після дозрівання, меланосоми доставляють клітинам-споживачам, тобто кератиноцитам, в яких розподіляються найбільш раціональним способом.
Методи корекції гіперпігментації спрямовані, з одного боку, на механічне видалення структур, що містять пігмент, а з іншого на пригнічення вироблення меланіну.
У препаратах серії MELINE активні інгредієнти підібрані таким чином, що враховують усі ці механізми, а крім того вони збалансовані за рН та концентрацією, що дозволяє кожній речовині підвищити свою активність та максимально знизити подразнювальну дію на шкіру.
Основними компонентами системи MELINE є: ретинол, різні кислоти, депігментуючі пептиди, койова кислота, арбутин, резорцинол, антиоксиданти. Багато цих компонентів також є омолоджуючими речовинами, які значно покращують текстуру шкіри, підвищують тургор, зменшують зморшки та звужують пори.
Депігментуючі пептиди є відносно новими та перспективними речовинами в естетичній медицині. Пептиди – це послідовність із кількох амінокислот. Вони є інформаційними молекулами, які дозволяють клітинам обмінюватися інформацією. Меланостатин -5 перешкоджає впливу гормональних імпульсів на активацію процесу синтезу меланіну, відіграє велику роль у лікуванні гормональної гіперпігментації. Тетрапептид-7 пригнічує запальні процеси, значно знижуючи рівень інтерлейкінів, які є активаторами меланогенезу. Це відіграє велику роль у лікуванні післязапальної гіперпігментації. Трипептид міді благотворно впливає на пошкоджену і непошкоджену шкіру. Має ретинол-подібну дію, антиоксидантну дію, знижує запальний потенціал і травматичність зовнішніх стресових впливів. Відновлює функції пошкоджених фібробластів, запускає та підтримує синтез колагену, стимулює внутрішньошкірне відновлення.
Ретинол – активний агент, який успішно використовують для лікування гіперпігментації. Його дія комплексна та різнопланова. Він пригнічує активність тирозинази. Інтенсифікує обмін епідермісу та його диференціацію. Підсилює проліферацію кератиноцитів, що призводить до розсіювання меланіну у вже більшому об’ємі тканини, що знижує його концентрацію. Викликає ексфоліацію рогового шару епідермісу (послаблює зв’язок між кератиноцитами), видаляючи клітини, які містять пігмент. Знижує транспортування меланосом та покращує проникнення інших активних інгредієнтів. Крім того стимулює утворення колагену та глікозаміногліканів, що сприяє омолодженню шкіри.
Іншими активними інгредієнтами при відбілюванні шкіри є різні кислоти.
Азелаїнова кислота діє вибірково: максимально – на гіперактивні та аномальні меланоцити, та мінімально – на нормальні меланоцити. Вона пригнічує тирозиназу і регулює дію вільних радикалів на меланоцит, які відіграють величезну роль в утворенні гіперпігментації.
Транексамова кислота є відносно новим інгредієнтом у лікуванні гіперпігментації. Nijo Sadako вперше описав її в цьому контексті у 1979 році. Вона, блокуючи зв’язок між плазміногеном та кератиноцитами, знижує рівень вільної арахідонової кислоти та простагландину, який відомий як стимулятор активності тирозинази. Низка досліджень показала її ефективність без значних побічних ефектів, навіть у порівнянні зі стандартними депігментуючими сильними інгредієнтами, такими як гідрохінон. Крім того вона нормалізує активність протеїну фібрину, тим самим впливаючи на капіляри шкіри, зменшуючи її запалення та червоне забарвлення.
Піровиноградна кислота є альфа-кетокислотою з кератолітичними, протимікробними і себостатичними властивостями і має потужний стимулюючий ефект синтезу колагену і еластину .
Мигдальна кислота, довголанцюгова альфа-гідроксикислота, проникає в шкіру повільно та контрольовано, завдяки великому розміру молекули, забезпечує десквамацію епітелію та інгібує синтез меланіну, дуже мало подразнюючи шкіру.
Саліцилова кислота має сильні ліпофільні властивості, що означає, що вона легко проникає в епідермальний міжклітинний простір, допомагаючи розчиняти жири, що призводить до клітинного відлущування. Має протизапальний ефект, інгібуючи метаболізм арахідонової кислоти під час запальних реакцій.
Фітинова кислота, яка використовується в концентраціях від 2 до 4%, довела свою ефективність при лікуванні епідермальної мелазми, особливо в комбінації з альфа-гідроксикислотами або ретиноїдами. Вона володіє значним інгібуючим фермент ефектом, беручи участь у хелатуванні міді. Визнана сильним антиоксидантом та «борцем» із вільними радикалами. При використанні не відбувається відчуття типового печіння з ексфоліацією, які ми спостерігаємо при використанні альфа-гідроксикислот.
Лактобіонова кислота, що характеризується присутністю d-галактози, природного цукру, необхідного для синтезу глікозаміногліканів, є потужним зволожуючим засобом і має значний антиоксидантний ефект. Її великий розмір молекули означає, що вона потрапляє в шкіру повільно та безпечно, набагато м’якше діючи, ніж альфа-гідроксикислоти, тобто вона не вважається дратівливою. Останні дослідження, проведені з використанням продуктів, що містять лактобіонову кислоту, показали значне покращення шкіри при фотостарінні, зі значним збільшенням щільності шкіри та без будь-яких ознак її непереносимості.
Койова кислота є потужним не цитотоксичним депігментуючим агентом, який інгібує фермент тирозиназу хелатуванням міді, тим самим зменшуючи перетворення тирозину на ДОФА та його подальше перетворення на ДОФА-хінон. Ефективно видаляє вільні радикали. Ще одним активним інгредієнтом є арбутин, похідне гідрохінону, але без токсичного ефекту на меланін, він пригнічує як активність тирозинази, так і дозрівання меланосом.
Резорцинол, фенольна сполука, також має антиокислювальні та освітлювальні властивості. In vitro дослідження показують, що фенілетилрезорцин пригнічує тирозиназу. Дослідження, проведене на моделі пігментованого 3D-епідермісу, із щоденним місцевим застосуванням 0,1% розчину фенілетилрезорцину, дозволило виявити чітку депігментуючу активність після семи днів лікування. Є дані про майже повне придушення синтезу меланіну через 19 днів. Дослідження in vivo, проведені на людях із азіатським типом шкіри, показали, що фенілетил резорцин ефективно освітлює шкіру при концентрації 0,5%.
Іншим фундаментальним аспектом лікування гіперпігментації є контроль вільних радикалів, що сприяють стимуляції синтезу меланіну. Ряд активних інгредієнтів бере участь у контролі за вільними радикалами, це такі як ліпоєва кислота, трипептид міді, глутатіон та фітинова кислота. Глутатіон здатний ліквідувати утворення активних форм кисню ROS, які генеруються в епідермальних клітинах після дії ультрафіолетового випромінювання. Також інгібує утворення меланіну шляхом пригнічення активності тирозинази.
Успіх відбілювання шкіри залежить від правильної постановки діагнозу, від препаратів, які використовуються, від грамотно складеної програми лікування, застосування фотозахисних засобів і т.д. Використовуючи систему MELINE, ви можете бути абсолютно впевненими у доведеній ефективності препаратів. Унікальність цієї серії полягає в тому, що її компоненти діють абсолютно на всі ланки меланогенезу, не залишаючи шансу для будь-якого виду гіперпігментації, навіть для її важких форм, таких як меланотична та гемато-меланотична.